Facebook
Facebook

Międzynarodowe Koncerty Pianistyczne 2014

Tej jesieni w Pałacu w Rybnej odbędzie się kolejna - 4 edycja Międzynarodowych Koncertów Pianistycznych. W programie zaplanowano koncerty: Giuseppe Lo Cicero (Włochy), Martina Kasika (Czechy), Borisa Krajlevicia (Czarnogóra/Singapur), Sławomira Zubrzyckiego oraz na zakończenie - koncert Gracjana Szymczaka w ramach programu Senior 60+. Bilety na wszystkie koncerty dostępnesą w recepcji instytucji.

Informacje o artystach:


• GIUSEPPE LO CICERO (Włochy)
Studia muzyczne w klasie fortepianu z najwyższym wyróżnieniem ukończył w Konserwatorium V. Belliniego w Palermo pod kierunkiem Maestro Gaetano Cellizza. Karierę koncertującego pianisty rozpoczął w wieku 12 lat recitalem, na którym wykonał m.in. polonezy i etiudy Fryderyka Chopina nr 1 i 15 oraz Koncert e-moll na fortepian i orkiestrę polskiego mistrza. Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich i seminariów, m.in. prowadzonych przez  Antonio Trombone (Palermo), Michele Marvulli (Bari), Aldo Ciccoliniego (Paryż), Vincenzo Vitale, Jeana Michaulta, Ugo Amendola (ucznia F. Busoniego), Alberto Mozzati. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia podczas krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych (Osimo, Caltanissetta, Finale Ligure, F. Paolo di Neglia Enna). Od 1979 roku Giuseppe Lo Cicero jest profesorem fortepianu w Konserwatorium A. Scontrino di Trapani, łącząc nauczanie z intensywną działalnością koncertową. W swojej karierze dał ponad  500 recitali w wszystkich regionach Włoch, w tym m.in.: w Palazzo dei Congressi, Teatro Municipal Masini z Faenza, w Rzymie na inauguracji Uniwersytetu Katolickiego wykonując Koncert a-moll E. Griega z Orkiestrą Symfoniczną Timisoara pod batutą Petera Gallo. Za granicą występował w Portugalii, Hiszpanii, Rumunii, Holandii, Czechach, Izraelu.  Wszędzie spotykał się z uznaniem zarówno publiczności jak i krytyków z prasy krajowej i międzynarodowej. Lo Cicero zasiada w jury podczas  krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych: Martha del Vecchio, S. Rachmaninov, V. Bellini, Porto, Premio Internazionale Città di Roma, Lamezia Terme. Prowadził kursy mistrzowskie w Liceo Superiore di Musica w Barcelonie (Hiszpania), w Konserwatorium w Kroningen (Holandia), Konserwatorium im. Rimskiego-Korsakowa w Guayaquil (Ekwador). Od 1998 pełni funkcję dyrektora programowego sezonu koncertowego teatru Sollima oraz teatru Impero w Marsali. Lo Cicero został mianowany honorowym członkiem Klubu UNESCO w Marsali i Honorowym Członkiem F.I.L.D.S. w uznaniu jego zaangażowania i poświęcenia w działalności artystycznej, kulturalnej i społecznej.

• MARTIN KASIK (Czechy)
Jest zwycięz cą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów New York Young Concert Artists Competition 1999 (Nowojorski Konkurs Młodych Koncertujących Artystów). Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. Studiował w Konserwatorium w Ostrawie w klasie prof. Moniki Tugendliebovej. Obecnie jest uczniem Ivana Klánský'ego na Akademii Muzycznej w Pradze. Jest laureatem takich konkursów jak: Prix Davidoff 2000, przyznawanej najlepszemu czeskiemu muzykowi klasycznemu, który nie przekroczył 28ego roku życia, a także Harmonie Prize dla najlepszego młodego artysty roku 2002. Pianista występował w licznych prestiżowych salach koncertowych Europy, takich jak Amsterdam Concertgebouw, De doelen Rotterdam, Helsinki inlandia Hall, Auditorio di Barcelona i innych. Występował także w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Singapurze. Wziął udział w serii koncertów celebrujących 40lecie Young Concert Artists. W 2002 r. wziął udział w cyklu prestiżowych koncertów w Metropolitan Museum, a w listopadzie 2002 zadebiutował z Chicagowską Orkiestrą Symfoniczną i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Czechach. Owocem tego debiutu było tournee z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Czechach po Japonii. W 2003 r. artysta zagrał po raz pierwszy w Theatre du Chatelet w Paryżu, a w listopadzie 2003 w Tonhalle Zürich. W sezonie 2004/2005 odbył tourneé z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Czechach po Japonii, ponadto koncertował w USA, Niemczech, a także wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu im. Fryderyka Chopina na Majorce. Martin Kasík dokonał licznych nagrań dla stacji radiowych w Czechach, Niemczech, Szwecji i USA, a także dla czeskiej telewizji. Nagrał 4 płyty dla wytwórni Arcodiva.

• BORIS KRALJEVIC (Czarnogóra/Singapur)

Boris Kraljevic ukończył studia w Herceg Novi w Czarnogórze (klasa Milena Lucic), oraz studia podyplomowe w Państwowym Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, w klasie profesor Lew Naumov. Podczas swojej edukacji brał udział w krajowych i międzynarodowych konkursach, zdobywając nagrody specjalne. Występował w prestiżowych salach koncertowych (Musikverein w Wiedniu, Pałac Narodów Zjednoczonych w Genewie, w Konserwatorium "Czajkowski" w Moskwie, Operze w Kairze, Rudolfinum Concert Hall w Pradze). Boris Kraljevic prowadzi również kursy mistrzowskie na całym świecie. Jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Nanyang, Akademii Muzycznej w Sarajewie i Akademii Sztuk Pięknych w Belgradzie. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki w Herceg Novi i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Singapurze.

• SŁAWOMIR ZUBRZYCKI (Polska)
koncert dofinansowany ze środków Instytutu Muzyki i Tańca
w ramach projektu: ZAMÓWIENIA KOMPOZYTORSKIE


Idea zamówienia utworu u Sławomira Zubrzyckiego została spowodowana skonstruowaniem kilkanaście miesięcy temu przez samego kompozytora, pianistę unikalnego instrumentu na skalę światową (według pomysłu Leonarda da Vinci) viola organista (czasami nazywanej również fortepianem smyczkowym).
Historia instrumentu liczy ok. 530 lat, a próby realizacji podjęli budowniczowie instrumentów z całej niemal Europy. Instrument był bardzo trudnym wyzwaniem konstrukcyjnym i nigdy dotychczas nie osiągnął sukcesu koncertowego. Sytuacja zmieniła się wraz ze skonstruowaniem violi przez Zubrzyckiego, która już kilkakrotnie została zaprezentowana. Repertuar przeznaczony ściśle na ten instrument jest niezwykle ubogi, co skłoniło samego konstruktora/kompozytora do napisania utworu na violę organista, który później zostanie włączony do stałego repertuaru „klaviolinisty”. Skonstruowanie instrumentu wzbudziło zainteresowanie na całym świecie (film z premierowego koncertu miał 1,2mln odsłon w ciągu 8 dni!
)

Sławomir Zubrzycki – znakomity polski pianista, solista i kameralista, specjalizujący się w wykonaniach muzyki współczesnej, kompozytor oraz konstruktor instrumentów. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (1988, klasa fortepianu prof. T. Żmudzińskiego i klasa muzyki współczesnej prof. A. Kaczyńskiego) oraz The Boston Conservatory of Music (1990-91). Stypendysta Fundacji Fulbrighta. Laureat prestiżowego Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1987). Koncertował m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. Nagrywał m.in. dla Polskich Nagrań, TVP, Polskiego Radia. Był wykładowcą-solistą Letniej Akademii Muzyki Współczesnej – Avantgarde Tirol w Austrii (2005, 2007). W roku 1994 zbudował kopię klawikordu Johanna Sielbermana z 1775 r. W 2009 Zubrzycki natrafił na ślad instrumentu prawie zupełnie nieznanego i zapomnianego zaprojektowanego przez Leonarda da Vinci "Viola Organista". Zaintrygowany faktami z przeszłości zbudował w latach 2009-2013 własną wersję konstrukcji Leonarda da Vinci. Premierowe recitale violi organista były ogromnym sukcesem artystycznym i frekwencyjnym. Materiał filmowy z pierwszego koncertu violi (w Krakowie na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Królewskiego Miasta Krakowa – 18. października 2013) obejrzało na serwisie YouTube już ponad 2 mln osób. Najbliższe plany artystyczne Zubrzyckiego obejmują europejskie tournée z recitalami na violi organista, m.in. Mänttä Music Festival, a także koncerty w ramach festiwali muzyki dawnej: Stockholm Early Music Festival, Wratislavia Cantans, Ghent Festival of Flanders.

• GRACJAN SZYMCZAK (Polska)
koncert odbywa się
w ramach programu Senior 60+
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Grzegorza Kurzyńskiego, a także w klasie wiolonczeli. Obecnie odbywa studia dyrygenckie i równolegle doktoranckie pianistyczne w tej samej uczelni. Laureat Ogólnopolskich Konkursów Chopinowskich w Warszawie. Otrzymał drugą nagrodę (pierwszej nie przyznano) Konkursu im. Miłosza Magina w Łodzi (2007), a w dwa lata później Grand Prix i nagrodę prasy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Miłosza Magina w Paryżu. Jest także zdobywcą nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Granadosa w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Edwarda Griega w Oslo. Występował w wielu miastach Polski, m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju (2008), w Niemczech, Szkocji, we Francji i we Włoszech.



7 października

7
października

piatek, godz. 18.00, wstęp wolny

Kwintet Śląskich Kameralistów – koncert polskiej muzyki filmowej
w 100. rocznicę przyłączenia Tarnowskich Gór do Polski

17 października

17
października

17-19.10

II Konkurs klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej

22 października

22
października

22-23 .10

Memorial szachowy im. Henryka Karnówki

27 października

27
października

czwartek

Tarnogórskie Spotkania Jazzowe - Krzysztof Popek Flute Adventure, w składzie: Wojciech Niedziela – fortepian, Maciej Kitajewski – kontrabas, Przemek Florczak – saksofon, Arek Skolik – perkusja, Tomas Sanchez - instrumenty perkusyjne.

29 października

29
października

sobota, godz. 18.00

Recital fortepianowy Kate Liu (USA)

3 listopada

3
listopada

czwartek

Tarnogórskie Spotkania Jazzowe - Tomasz Wendt Trio &, Atom String Quartet: „Behind The Strings”.

10 listopada

10
listopada

czwartek

Tarnogórskie Spotkania Jazzowe Aga Derlak Trio feat. Piotr Schmidt, w składzie: Piotr Schmidt – trąbka, Aga Derlak – fortepian, Michał Barański – kontrabas, Sebastian Kuchczyński – perkusja.

13 listopada

13
listopada

niedziela

Tarnogórskie Spotkania Jazzowe - O.N.E. Monika Muc – saksofon, Pola Atmańska – pianistka, kompozytorka, Kamila Drabek – kontrabasistka i kompozytorka, Patrycja Wybrańczyk - perkusistka.

17 listopada

17
listopada

czwartek

Tarnogórskie Spotkania Jazzowe. Mietek Szcześniak, Krzysztof Herdzin Trio, w składzie: Mietek Szcześniak – wokal, Krzysztof Herdzin – fortepian, Robert Kubiszyn – kontrabas, Cezary Konrad – perkusja.